Blog rímskokatolíckeho kňaza

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Úvod do teológie – 1.

Čo je to teológia?

Definícia: Teológia je systematická veda o Bohu a o jeho dielach na báze Zjavenia.

Produkt ľudského rozumu. Teológia je veda, teda poznanie, ktoré sa usiluje o objektívnu istotu. Svojou prirodzenosťou sú všetky vedy produktom, človeka, ľudského rozumu. Je to čosi tak zložité, že na to jeden ľudský život nestačí. Všetky vedy sa vyvíjajú len postupne, vďaka úsiliu mnohých generácií. Každá generácia ich preberie od predošlej a zanechá ich nasledujúcim generáciam neukončené a v neustálej potrebe vylepšovania.

Byť teológom, znamená vstúpiť na pole vedy. Ak sa chceme začleniť do vedy, nemôžeme len nekriticky prijať to, čo už bolo doteraz vykonané, ale musíme v istom zmysle začínať osobne od začiatku. Samozrejme nie tak, akoby ešte doteraz na danom poli nebolo nič urobené, ale tak, že si budeme musieť osobne prejsť cestu, ktorú prekonali naši predchodcovia, nie však nekriticky, aby sme si tak mohli z toho vyvodiť vlastné závery. Nie je totiž vedou jednoducho ovládať to, na čo iní prišli, nech by sa to už týkalo čohokoľvek. Treba k tomu všetkému dospieť sám, hoci pod vedením iných. Potom závery, ku ktorým dospejeme nebudú len niečím naučeným, ale budeme mať dostatočné dôvody k ich osvojeniu. Takže jednotlivé rezultáty budeme vlastniť, akoby sme boli my sami ich objaviteľmi.

Teológia je teda dielom ľudského rozumu, ovocím kolektívneho a zároveň osobného výskumu. Lenže teológia je týmto všetkým partikulárnym spôsobom, pretože jej objektom je výskum, ktorý presahuje racionálnu sféru. To, čo sa v teológii poznáva, je podľa scholastickej terminológie nemožné poznať iba vlastnými silami rozumu.


Úvod do Teológie | stály odkaz

Komentáre

  1. Objektívna istota? Čo je to?
    Akési poznanie objektu nezávislé na subjekte, ktorý poznáva? Ak áno, potom nikdy nemôže ani existovať ani byť cieľom vedy, pretože každá veda pristupuje k svojmu predmetu z hľadiska materiálneho (čím sa veda zaoberá) a z hľadiska formálneho (z akého zorného uhlu sa vecou zaoberá). Veda sama o sebe neexistuje bez subjektu, ktorý ju oživuje skrze svoje poznávacie akty. A keďže musí existovať ten, kto vedu oživuje, má k tomu len svoje poznávacie akty, je veda nutne objektom toho subjektu. Je isté, že sa dá s vysokou pravdepodobnosťou skonštatovať, že iba človek je schopný poznávacích aktov rozumových (nemnohý človek), nemôže vystúpiť zo seba (zo svojho zmyslového alebo rozumového poznania) a pozrieť sa na svet "objektívne". Ak je to čosi iné, napríklad vlastná istota o existencii Boha, vlastná istota o Božej stvoriteľskej činnosti teraz a tu pôsobiacej, prípadne vlastná istota o inteligibilite aktivít "mimo tento svet" existujúcich, potom vyjadrujem súhlas s tým, čo bolo povedané.
    publikované: 25.08.2008 22:27:54 | autor: whoops (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014